SNMP Nedir ?

SNMP Nedir? Simple Network Management Protocol (Basit Ağ Yönetimi Protokolü) (SNMP), ağ cihazlarını ve işlevlerini yönetmek ve izlemek için kullanılan bir uygulama katmanı protokolüdür. SNMP, iletilerinin kimliğini doğrulayan ve şifreleyen ve ayrıca taşıma sırasında paketleri koruyan güvenlik geliştirmelerini içerir.

En yaygın kullanılan protokollerden biri olan SNMP, router, switch ve kablosuz erişim noktaları (AP) gibi geleneksel ağ ekipmanlarından yazıcılar, tarayıcılar ve nesnelerin interneti (IoT) cihazları gibi uç noktalara kadar geniş bir donanım yelpazesi tarafından desteklenir. Donanım cihazlarına ek olarak, DHCP, DNS gibi hizmetleri de izlemek için SNMP kullanılabilir. Bu cihaz ve servislerdeki yazılım aracıları, SNMP yöneticisi olarak da adlandırılan bir ağ yönetim sistemi (NMS) ile SNMP aracılığıyla durum bilgilerini ve yapılandırma değişikliklerini iletmek için iletişim kurarlar.

Biraz daha basit anlatacak olursak, genel olarak internete bağlanabilen tüm cihazlar, özelliklerine göre sahip oldukları bilgileri (sıcaklık, yüklü program listesi, isim, trafik bilgisi vb) SNMP server’a gönderir veya bir SNMP server bu bilgileri gidip o cihazdan çeker. Böylelikle her cihaza teker teker girip kontrol etmek yerine tek bir ekrandan tüm cihazları görüp yönetebiliriz.

Düşünseniz de işletmenizde yaklaşık 1000 adet cihaz var ve her gün hepsini tek tek kontrol edip, çalışıp çalışmadıkları konusunda bilgi sahibi olmak, sağlık ve performans durumlarını izlemek mümkün mü ? Tabi ki mümkün değil, işte tam da bu durumda SNMP imdadımıza yetişi

Ubuntu SNMP kurulumu

sudo apt-get update 
sudo apt-get install snmp snmp-mibs-downloader
sudo apt-get update
sudo apt-get install snmpd

SNMP Server kurulumu tamamlandıktan sonra aşağıdaki dizinden snmpd coonfig dosyası açılır

sudo vi /etc/snmp/snmpd.conf

Ardından config dosyasının içeriği aşağıdaki şekilde düzenlenebilir.

#Listen for connections on all interfaces (both IPv4 and IPv6)
#Tüm arayüzler için dinlemeyi açmak için (ipv4 ve ipv6 için)
agentAddress udp:161,udp6:[::1]:161
#Ubuntu serverinizdan snmp ile bilgi almak için kullanılacak community
rocommunity your_secret_community

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan dosyanızı kaydedip çıkın ardından SNMP’inizin çalışmasını bekliyoruz. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra aşağıdaki komutla SNMP’nizi test edebilirsiniz.

snmpwalk -v2c -c your_secret_community localhost 

Hangi portu kullanır ?

SNMP UDP 161 ve 162 portlarını kullanır


Referanlar

  • https://searchnetworking.techtarget.com/definition/SNMP
  • https://askubuntu.com/questions/1105114/how-to-set-up-snmp-in-ubuntu-server-18-04-to-report-access-point-activity-to-zab
  • https://vander.host/knowledgebase/operating-systems/how-to-get-snmp-daemon-working-on-ubuntu-18-04-lts/
  • https://www.itprc.com/what-is-snmp/

Kaynaklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.