Fiber Optik Kablo Türleri ve Fiber Optik Konnektör Türleri

Fiber Optik Kablo Türleri ve Fiber Optik Konnektör Türleri, fiber optik kablo mesafeleri, Fiber optik kablo nedir, Fiber optik kabloların çeşitleri, Fiber Optik Nedir, Fiber Nedir, Ne tür fiber kablolar vardır.

Fiber optik kablolar

Fiber Optik Kablo Türleri

Günümüzde fiber optik kablolar başta internet olmak üzere bir çok alanda sıklıkla kullanılmaya başlanan maliyetli ama hızlı bir kablo türüdür. Bilgidiğimiz klasik kabloların aksine içinde herhangi bir bakır yoktur tamamen ışık ile çalışan jel ve cam parçaları olarak düşünebilirsiniz.

Peki kaç tür fiber kablo vardır.

Single mode / Multi mode olmak üzere iki çeşit fiber optik kablo türü vardır.

Fiber kablo türleri

Genel olarak

Single Mode Fiber kablolar Hızlıdır, uzun mesafeler için kullanılır ve pahalıdır
Multi Mode Fiber kablolar Single Mode kablolara göre daha yavaştır, kısa mesafelerde kullanılır ve ucuzdur.

Single mod, fiberin bir seferde bir tür ışık modunun yayılmasını sağladığı anlamına gelir. Multimode, fiberin çoklu modları yaydığı anlamına gelir. 
Single modlu ve Multi modlu fiber arasındaki fark esas olarak fiber çekirdek çapı, dalga boyu, ışık kaynağı ve bant genişliğindedir.

Multi Mode kablolar OM1, OM2 , OM3, , OM4 ve OM5 olarak 5 farklı türdedir bunların ayrıntılı açıklamaları aşağıdaki gibdir.

Fiber Optik Kablolarda Kullanılan Konnektör Türleri

Evet kablolar hakkında genel bir bilgi sahibi olduğumuza göre şimdi de fiber optik kablolarda kullanılan konnektör türlerini inceleyebiliriz.

Fiber optik kablolarda çeşitli konnektör türleri vardır bunlar aşağıdak şekilde ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.